MESAJ GÖNDER

Leonard Cohen 82 yaşında hayata veda etti


Kanadalı besteci, söz yazarı ve şair 10 Kasım da hayatını kaybetti. Cohen’in plak şirketi Sony Music Kanada’nın, müzik adamının resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamayla doğruladığı ölüm haberi ile birlikte cenazenin ileri bir tarihte Los Angeles’ta yapılacağı da duyuruldu.

Ailesinin yas döneminde sessizlik talep ettiği de vurgulanan kısa açıklamada 82 yaşındaki sanatçının ölüm nedeni ile ilgili açıklama yapılmadı. Henüz iki hafta önce 14’üncü albümü You Want It Darker‘ı piyasaya süren ve artık ölmeye hazır olduğunu açıklayan Cohen, Ağustos ayında hayata veda eden eski sevgilisi Marianne Ihlen için de oldukça duygusal bir mektup yazmış ve “Evet Marianne, artık yaşlı vücutlarımızın bizi terk etmeye başladığı bir yaştayız ve sanırım ben de kısa süre sonra seni takip edeceğim. Şunu bil ki, çok yakınındayım ve elini uzattığın anda benimkine ulaşacaksın…” diye devam etmişti.

21 Eylül 1934’te Quebec’in Westmount kasabasında dünyaya gelen Leonard Norman Cohen, küçük yaşlarda gitar çalmaya başlamış ve ilk grubu Buckskin Boys’u da ergenlik yıllarında kurmuştu. McGill Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Yunanistan’ın Hydra adasına giden ve satın aldığı köy evinde hayatına ve müzikal kişiliğine yön verecek olan bir döneme başlayan Cohen, uzun süre beraber yaşadığı Marianne Ihlen ile de burada tanışmıştı.

Tam 60 yıl müzik, şiir ve yazı üreten Leonard Cohen, Suzanne, So Long Marianne, Sisters of Mercy, Bird On The Wire, Anthem, Dance Me to the End of Love, Famous Blue Raincoat ve Hallelujah gibi onlarca unutulmaz şarkıya imza attı.

Alıntı: http://hafifmuzik.org/haber/leonard-cohen-82-yasinda-hayata-veda-etti/

SON HABERLER
TÜM HABERLER
TOP 20
TÜM LİSTE
Manifesto
Sezen Aksu
1
Prens Prenses
Simge
2
Olsun
Ece Seçkin
3
Dönsen Bile
Selami Bilgiç & Soner Arıca
4
Canavar
Derya Uluğ
5
MESAJ GÖNDER